Čempionų titulą 2012/2013 metų sezone iškovoję „Mažeikiai“ puoselėjo ambicingus planus debiutuoti stipriausioje Lietuvos krepšinio lygoje (LKL). Mažeikiškiai neturėjo lygos nuostatų atitinkančios sporto salės, tačiau ruošėsi ją atnaujinti iki sezono pradžios. Žemaičiai turėjo ir planą B: jei salė nebus baigta rekonstruoti iki LKL starto, sezono pradžioje namų rungtynės galėjo būti žaidžiamos už 80 kilometrų esančiuose Šiauliuose. Butvo ir planas C, sezono pradžioje rungtyniauti vien išvykose. Būtent su tokiais pasiūlymais į LKL posėdį vyko „Mažeikių“ direktorius Giedrius Petrulevičius, tačiau valdymos nariai atmetė NKL čempionų prašymą. Pastarųjų neįtikino ir Mažeikių miesto meras – prieš balsavo 10 atstovų.

LKL valdybos narių sprendimas sukėlė didžiulį nepasitenkimą krepšinio visuomenėje, kadangi panašių išimčių kitiems klubams buvo suteikta ne kartą: Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ komanda prieš debiutuodama LKL, namų rungtynes žaidė Vilniuje, Palangos miesto komanda LKL net tris metus rungtyniavo Klaipėdoje, tuo tarpu Vilniaus „Sakalai“ kurį laiką žaidė Šakiuose. Prieš debiutinį sezoną LKL savo salę rekonstravo ir Prienai.

Tuometinis „Mažeikių“ vyriausiasis treneris Aloyzas Rudys juokais svarstė, kad turbūt į tokį susitikimą „reiktų atsivesti žmogų su „ciepa“ ir „beisbolke“, kuris būtų galėjęs įtikinti valdybos narius.“.

Netoli sienos su Latvija esantys Mažeikiai netgi svarstė keltis rungtyniauti į šios šalies krepšinio lygą. Dėl susidariusios situacijos palaikymą mažeikiškiams išreiškė ir tuometinio Vilniaus „Lietuvos ryto“ (dabar – Vilniaus „Rytas“) organizuoto palaikymo grupuotė „B Tribūna“. Vilniečiai surengė savotišką protestą prie LKL būstinės sostinėje, kurį paaiškino taip:

„…Rankose laikytas gedulo vainikas ir žvakė buvo skirti lietuviško krepšinio sportiniam principui, kurį savo rankomis neseniai akivaizdžiai pasmaugė LKL valdyba. Praėjusiame sezone Mažeikių krepšinio klubas savo pastangų dėka iškovojo vietą aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje, tačiau LKL valdantiems klerkams tai buvo nė motais. Argumentuojant tinkamos arenos nebuvimu, Mažeikių klubui buvo neleista kitą sezoną žaisti aukštesniame lygyje. Neketiname tuščiažodžiauti ir aiškinti, kodėl šitas sprendimas daugumos yra laikomas kvailu ir nelogišku. Tą daugumą sudarė ir B Tribūnos nariai, nusprendę išreikšti savo poziciją ne komentarais interneto platybėse, o realiais veiksmais. O būtent, iškeliant kelio ženklo pavidalu nupieštą banerį „Sportinio principo laidojimo namai –>“ nukreipiant į LKL būstinės pastatą.

Taipogi, ant pastarojo laiptų buvo padėtas vainikas su užrašu „Tikime, kad prisikelsi“ skirtas ne kam kitam, o sportiniam principui, bei uždegta simbolinė žvakė, kuri turėjo nusiųsti aiškią žinią LKL ponams, kad tokie jų sprendimai neliks nepastebėti.

Kad žinia būtų aiškesnė, juodai baltai raudoni uždegė šiek tiek pirotechnikos, kurią palydėjo skanduotė „Žaidžia komandos, o ne arenos“. Išgirdę tik keletą replikų, sklindančių iš atidarytų pastato langų, įsitikinom, kad darbas vardan lietuviško krepšinio ten vyksta vangiai. Todėl prieš išsiskirstant, „Kelio ženklas“ buvo paliktas būstinės prieigose.

Tikimės, kad šis kuklus protestas bent kažkiek prisidės prie sportinio principo prikėlimo ir pristabdys modernaus, tik pinigais paremto krepšinio egzistavimą mūsų šalyje. Lauksim naujo šeimos nario mūsų krepšinio lygoje. Mažeikiai, nenuleiskite rankų!“.

LKL sprendimu nusivylusiems mažeikiškiams nebeliko nieko kito, kaip tik stoti į dar vieną kovą dėl NKL trofėjaus.

Prieš 2013/2014 metų sezoną „Mažeikiai“ prarado beveik visus savo žaidėjus – komandoje iš praėjusių metų liko tik Vytautas Pikalavičius, Arvydas Gydra bei komandos treneris Aloyzas Rudys su asistentu Vidmantu Berčiu. Komandą papildė Mindaugas Reminas, Ignas Razutis, Ignas Vaitkus, Darius Tarvydas, Raimundas Petrauskas, Gytis Pakalniškis bei jaunieji Lukas Martinkus, Mindaugas Motuzas, Justas Janulis ir Rokas Rakejevas. Sezonui įsibėgėjus, prie komandos prisijugnė patyręs įžaidėjas Evaldas Dainys.

Kardinaliai sudėtį pakeitę mažeikiškiai sugebėjo išlaikyti čempionišką žaidimą ir antrus metus iš eilės laimėjo NKL reguliarųjį sezoną. Pasikeitusios lygos taisyklės lėmė, kad „Mažeikiai“ iškarto pateko į NKL ketvirtfinalį.

Nepaisant galingo žaidimo, mažeikiškiai sezono eigoje susidūrė su finansiniais sunkumais, kuomet nuo komandos nusisuko pagrindinis rėmėjas. Komanda tąkart pagalbos ranką ištiesė Mažeikių rajono savivaldybė.

Geriausia lygos komanda ketvirtfinalyje susitiko su aštuntoje pozicijoje reguliarųjį sezoną baigusia „Šilute“. Pamario klubas rimtesnio iššūkio mesti nesugebėjo ir NKL čempionai seriją laimėję 3:0 iškovojo kelialapį į finalo ketvertą.

Finalo ketvertas buvo surengtas neutralioje arenoje, Palangoje. Pirmajame pusfinalyje čempionų titulą gynę mažeikiškiai dramatiškai 63:60 įveikė Molėtų „Ežerūną“, tuo tarpu „Trakai“ 71:49 neturėjo problemų su Joniškio „Delikatesu“.

Tai, kas įvyko finale tarp „Mažeikių“ ir „Trakų“ yra verta atskiro lapo knygoje. Šis finalas net dabar yra vadinamas įspūdingiausiu lygos finalu per visą istoriją. Fantastiška atmosfera ir bekompromisė, atkakli komandų dvikova su stebuklinga atomazga – būtent taip galima apibūdinti šią dvikovą. Palangoje finalą stebėjo per 1500 žiūrovų, iš kurių bent 1000 aktyviai palaikė „Mažeikius“. Tokio šėlsmo, kokį surengė mažeikiškių sirgaliai, Palangos arena nėra mačiusi ligi šiol.

Rungtynėse vyko lygi kova, o po 30 minučių 52:45 pirmavo „Trakai“.  Kai iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus žaisti 16 sekundžių „Mažeikiai“ atsiliko 6 taškų persvara, atrodė, kad čempionų titulas keliaus į Trakus. Būtent tą akimirką super herojaus kostiumą apsivilko mažeikiškių gynėjas Mindaugas Reminas. Pastarasis pelnė du taškus su pražanga, „Mažeikiai“ perėmė kamuolį, Reminas pridėjo du baudos metimus, o po tik vieno taiklaus „Trakų“ komandos baudų metimo, tas pats Reminas fantastišku metimu likus 0,9 sekundės išplėšė pratęsimą. Emociniame pakilime buvę „Mažeikiai“ pratęsimo metu rungtyniavo su dviguba energija ir po pergalės 81:75, antrus metus paeiliui į viršų kėlė čempionų taurę. Naudingiausiai finale žaidė Darius Tarvydas, surinkęs 27, ir Mindaugas Reminas, surinkęs 25 naudingumo balus.

Nuotraukos iš NKL finalo

Čempioniškos nuotaikos Mažeikiuose darbų nestabdė – visai netrukus mažeikiškiai pradėjo rekonstruoti sporto salę ir šįkart LKL valdybos sprendimas buvo džiuginantis – „Mažeikiai“ priimti į stipriausią Lietuvos krepšinio lygą.

Pirmoji „Auksiniai Mažeikių metai“ straipsnio dalis.